cairo-dock-core - en to he translation catalogue (202 entries)

en:  Number of new messages
he:  מספר ההודעות החדשות

en: (in minutes)
he: (בדקות)

en: About
he: אודות

en: Accessibility :
he: נגישות:

en: Add account
he: הוסף חשבון

en: Add or change subscription
he: הוספה/עדכון הרשמות

en: Afrikaans
he: אפריקאנס

en: Albanian
he: אלבנית

en: Alerts
he: התראות

en: Always display the icon, even when the dock is hidden?
he: להראות את הסמל גם כשהלוח מוסתר?

en: Applications
he: יישומים

en: Arabic
he: ערבית

en: Armenian
he: ארמנית

en: Azerbaijani
he: אזרית

en: Background image:
he: תמונת רקע:

en: Background transparency:
he: שקיפות רקע:

en: Basque
he: בסקית

en: Behaviour
he: התנהגות

en: Belarusian
he: בלרוסית

en: Bengali
he: בנגלית

en: Bing
he: בינג

en: Bottom offset:
he: מיקום מלמטה:

en: Bulgarian
he: בולגרית

en: Cardapio is not installed. Please install it before you run this applet.
he: Carapio לא מותקן אצלך, נא להתקין אותו לפני הרצת יישום זה.

en: Catalan
he: קטלנית

en: Change your status
he: שנה את המצב שלך

en: Channels
he: ערוצים

en: Check Gmail inbox now if you can't wait.
he: בדוק את תיקיית הדואר הנכנס עכשיו, אם אינך רוצה לחכות.

en: Check inbox now
he: בדיקת תיקיית דואר

en: Chinese (simplified)
he: סינית מפושטת

en: Chinese (traditional)
he: סינית מסורתית

en: Choose 'Custom decorations' to define your own decorations below.
he: בחר "עיצובים מותאמים אישית" בכדי להגדיר עיצובים חדשים.

en: Choose a decoration theme for this desklet:
he: ערכת עיצוב לחלונית זו:

en: Choose animation?
he: בחר הנפשה:

en: Command to execute on dropping a file onto the calendar-icon:
he: פקודה להפעלה בעת שחרור קובץ על סמל לוח השנה:

en: Command to launch your favourite calendar application (middle click):
he: פקודה להפעלת לוח שנה:

en: Configuration
he: הגדרות

en: Connecting to gtg, please wait ...
he: מתחבר לGTG, אנא המתן...

en: Conversations
he: שיחות

en: Couldn't launch
he: לא ניתן להפעיל

en: Create a new task
he: יצירת משימה חדשה

en: Croatian
he: קרואטית

en: Czech
he: צ'כית

en: Danish
he: דנית

en: Decorations
he: עיצובים

en: Default
he: בררת מחדל

en: Delay between refreshes:
he: זמן בין עדכונים:

en: Deluge is not running, or is not responding to us.
he: Deluge לא רץ, או לא מגיב.

en: Depending on your WindowManager, you may be able to move this with ALT + left-click.. Negative values are counted from the right/bottom of the screen
he: תוכל להזיז את החלונית עם ALT+לחצן ימני של העכבר,
    ניתן לקבוע מספר שלילי כדי למקם את החלונית מימין/מלמטה.

en: Depending on your WindowManager, you may be able to resize this with ALT + middle-click or ALT + left-click.
he: ניתן לשנות את גודל החלונית ע"י לחיצה על ALT ועל הלחצן השמאלי או האמצעי של העכבר, תלוי במנהל החלונות שלך.

en: Desired icon size for this applet
he: גודל הסמל:

en: Desklet
he: חלונית

en: Desklet dimensions (width x height):
he: גודל החלונית

en: Desklet position (x, y):
he: מיקום החלונית (x,y)

en: Dialog
he: תיבת דו־שיח

en: Display
he: תצוגה

en: Display a counter on the icon?
he: להציג מונה על הסמל?

en: Download speed
he: מהירות הורדה

en: Dutch
he: הולנדית

en: Edit Menus
he: עריכת התפריטים

en: English
he: אנגלית

en: Estonian
he: אסטונית

en: Filipino
he: פיליפינית

en: Finnish
he: פינית

en: Foreground image:
he: תמונת חזית:

en: Foreground tansparency:
he: שקיפות חזית:

en: French
he: צרפתית

en: From
he: מ־

en: Georgian
he: גאורגית

en: German
he: גרמנית

en: GnoMenu is not installed. Please install it before you run this applet.
he: GnoMenu לא מותקן על המחשב שלך, נא התקן לפני הרצת יישומון זה

en: GnoMenu's settings
he: הגדרות GnoMenu

en: Google
he: גוגל

en: Greek
he: יוונית

en: Haitian
he: האיטית

en: Hebrew
he: עברית

en: Hindi
he: הינדית

en: How?
he: איך?

en: Hungarian
he: הונגרית

en: Icelandic
he: איסלנדית

en: Icon
he: סמל

en: Icon custom script:
he: תסריט להתאמת סמלים:

en: If locked, the desklet cannot be moved by simply dragging it with the left mouse button. It can still be moved with ALT + left-click.
he: נעילת חלונית מונעת גרירה שלה עם לחיצה שמאלית, כדי להזיז חלונית נעולה יש ללחוץ ALT ולגרור אותה.

en: Image filename:
he: בחר תמונה:

en: Image to be displayed above the drawings, e.g. a reflection. Leave empty for no image.
he: תמונה שתופיע מעל הציור,
    השאר ריק כדי לבטל.

en: Indonesian
he: אינדונזית

en: Info
he: מידע

en: Irish
he: אירית

en: Is detached from the dock
he: האם מנותק מהלוח?

en: Italian
he: איטלקית

en: Japanese
he: יפנית

en: Kannada
he: קאנאדה

en: Keep above
he: תמיד עליון

en: Keep below
he: תמיד תחתון

en: Keep on widget layer
he: השאר באזור הוידג'טים

en: Korean
he: קוריאנית

en: Languages
he: שפות

en: Large
he: גדול

en: Latin
he: לטינית

en: Latvian
he: לטבית

en: Left offset:
he: מיקום משמאל:

en: Lithuanian
he: ליטאית

en: Lock position?
he: לנעול מיקומים?

en: Long
he: ארוך

en: Macedonian
he: מקדונית

en: Malay
he: מאלאית

en: Maltese
he: מלטזית

en: Medium
he: בינוני

en: Name of the dock it belongs to:
he: שייך ללוח:

en: Name of the icon as it will appear in its caption in the dock:
he: שם הסמל כפי שיופיע אחרי התיאור שלו בלוח:

en: None
he: ללא

en: Normal
he: רגיל

en: North
he: צפון

en: Norwegian
he: נורבגית

en: Parameters
he: פרמטרים

en: Path to sound file:
he: קובץ קול:

en: Pause all torrents
he: השהה את כל הטורנטים

en: Percentage + number of active torrents
he: אחוז ומספר הטורנטים הפעילים

en: Percentage done
he: אחוז התקדמות

en: Persian
he: פרסית

en: Play a sound?
he: להשמיע צליל?

en: Please, enter your Gmail password:
he: סיסמת Gmail:

en: Please, enter your Gmail username:
he: שם משתמש Gmail:

en: Polish
he: פולנית

en: Portuguese
he: פורטוגזית

en: Position
he: מיקום

en: Quote source:
he: מקור הציטוטים:

en: Reserve space
he: שמור מקום

en: Resume all torrents
he: המשך את כל הטורנטים

en: Right offset:
he: מיקום מימין:

en: Romanian
he: רומנית

en: Rotation:
he: סיבוב:

en: Russian
he: רוסית

en: Serbian
he: סרבית

en: Set to 0 to use the default applet size
he: (0=ברירת מחדל)

en: Several files are available in ~/.config/cairo-dock/third-party/Gmail/snd/
he: חלק מהקבצים זמינים ב~/.config/cairo-dock/third-party/Gmail/snd/

en: Short
he: קצר

en: Shortkey to pop up the menu:
he: קיצור דרך לתפריט:

en: Shortkey to pop up the torrents info:
he: קיצור דרך להפעלת מידע טורנטים:

en: Shortkeys
he: קיצורי מקשים

en: Should an animation be applied to the icon?
he: להנפיש את הסמל?

en: Should be visible on all desktops?
he: להראות בכל שולחנות העבודה?

en: Should the applet display a dialogue box with the notification?
he: להציג תיבת דו-שיח עם התראות?

en: Should the applet play a sound with the notification?
he: להשמיע צליל עם ההתראות?

en: Show alerts?
he: הצג התראות?

en: Show animation?
he: הנפש?

en: Show as quick-info:
he: מידע מהיר:

en: Show dialogue?
he: להציג תיבת דו-שיח?

en: Show the percentage done as a progress bar
he: הצג סרגל התקדמות

en: Silent mode
he: מצב שקט

en: Simplified Chinese
he: סינית מפושטת

en: Size of the history :
he: גודל ההיסטוריה:

en: Slovak
he: סלובקית

en: Slovenian
he: סלובנית

en: Small
he: קטן

en: Sorry, there was no input!
he: מתנצלים, לא ניתן קלט!

en: South
he: דרום

en: Spanish
he: ספרדית

en: Swahili
he: סווהילית

en: Swedish
he: שוודית

en: Switch languages
he: החלפת שפה

en: Tamil
he: טמילית

en: Telugu
he: טלוגו

en: Thai
he: תאילנדית

en: The path to a script to generate an icon. Leave it empty to use the default one.
he: מיקום התסריט לבחירת סמלים. (ריק=ברירת מחדל)

en: The task:
he: משימה זו:

en: This applet allows you to have the <b>GnoMenu menu</b> inside your dock.
    Click on the icon to popup the menu.
    Right-click lets you access to the preferences window.
    <u>Note:</u> you need to install GnoMenu.
he: יישומון זה מאפשר לך להשתמש <b> בתפריט Gno </b> בלוח.
    לחיצה על הסמל תפתח את התפריט.
    לחציה ימנית לחלון האפשרויות.
    <u> הערה: </u> תפריט Gno צריך להיות מותקן אצלך כדי שתוכל להשתמש ביישומון זה.

en: This applet will display the current date.
    Left Click displays the calendar
    Middle Click launches a calendar application of your choice
    Scroll Up displays the calendar of the next month
    Scroll Down displays the events of the day
    Dropping a file on the icon launches the calendar application and import it.
he: יישומון זה יראה את התאריך העדכני.
    לחיצה לפתיחת לוח השנה
    לחיצה אמצעית תפתח את יישום לוח השנה המועדף עליך
    דפדף למעלה לחודש הבא
    דפדף למטה לאירועי היום
    גרירת קובץ לסמל זה תפתח את לוח השנה ותייבא אותו.

en: To
he: אל

en: Top offset:
he: מיקום מלמעלה:

en: Torrents info
he: מידע טורנט

en: Traditional Chinese
he: סינית מסורתית

en: Translate from:
he: תרגם מ:

en: Translate to:
he: תרגם ל:

en: Turkish
he: טורקית

en: Tweets
he: ציוצים

en: Twitter
he: טוויטר

en: Ukrainian
he: אוקראינית

en: Urdu
he: אורדו

en: Use this to add or change your Gmail account details.
he: עדכון פרטי חשבון Gmail.

en: Vietnamese
he: וייטנאמית

en: Visibility
he: גילוי

en: Visibility:
he: גילוי:

en: WARNING: Gmail applet failed to connect to Gmail atom feed.
he: שגיאה בחיבור לעדכוני Gmail!

en: WARNING: Gmail atom feed is badly formed:
he: פורמט עדכונים לא תקין!

en: WARNING: Gmail username or password may be wrong.
he: שם משתמש/סיסמא לא נכונים.

en: WARNING: there was an error reading XML content.
he: שגיאה בקריאת XML!

en: Welsh
he: וולשית

en: Which animation should the apply to the icon?
he: באיזו הנפשה להשתמש?

en: Wikipedia
he: ויקיפדיה

en: Yahoo!
he: יאהו!

en: Yiddish
he: יידיש

en: You can quickly rotate the desklet with the mouse, by dragging the little buttons on its left and top sides.
he: ניתן לסובב את החלונית בקלות ע"י גרירה של הכפתורים הקטנים מצד שמאל או מלמעלה.

en: You have %s new emails
he: %s הודעות חדשות

en: You have 1 new email
he: הודעה חדשה אחת

en: big
he: גדול

en: in pixels. Use this to adjust the bottom position of drawings.
he: מיקום מלמטה (בפיקסלים).

en: in pixels. Use this to adjust the left position of drawings.
he: מיקום משמאל (בפיקסלים).

en: in pixels. Use this to adjust the right position of drawings.
he: מיקום מימין (בפיקסלים)

en: in pixels. Use this to adjust the top position of drawings.
he: מיקום מלמעלה (בפיקסלים).

en: middle-click
he: לחצן אמצעי

en: none
he: אף אחד מאלה
